خرید اتریوم | فروش ETH | قیمت ، کیف پول و نمودار اتریوم

اتریوم

ETH - Ethereum
3,632.14تتر
16.48%

قیمت اتریوم

201,583,770تومان
(28,411)

حجم معاملات اتریوم

4,352,288,244,547تومان
بالاترین قیمت (۲۴ ساعت گذشته)
204,295,500تومان
پایین‌ترین قیمت (۲۴ ساعت گذشته)
172,615,545تومان
گوش به زنگگوش به زنگ نوسانات در بازار باشید
🔵 خرید وفروش ارزیسریع، آسان و مطمئن
🔴 بیش از ۲۵۰۰ نوع ارزتنها صرافی در ایران
🟡 قیمت های منصفانهکمترین مقدار کارمزد
🟢 پشتیبانی ۲۴ ساعتهحتی در ایام تعطیل

درباره اتریوم

اتریوم شبکه ای مستقل و غیرمتمرکز است که توسط مجموعه‌ای کنترل نمی‌شود. اتریوم شبکه‌ای غیرمتمرکز همانند بیت کوین است. اتر توکن اصلی شبکه اتریوم است که سوخت انجام عملیات در این شبکه است که به صورت رایج به آن هم اتریوم گفته می‌شود. اتر ارز دیجیتالی است که بعد از بیت کوین بیشترین ارزش بازار را دارد و تاکنون هیچ محدودیتی برای استخراج و به پایان رسیدن آن تعریف نشده است.

رمزارز اتریوم شبکه کاملی است که زبان برنامه نویسی و شبکه پرداخت خود را دارد. همچنین این امکان را به کاربران می‌دهد تا برنامه‌های غیرمتمرکز خود را بر روی بلاکچین اتریوم ایجاد کنند.

اتریوم یک بلاکچین منبع باز و غیرمتمرکز است که پرداخت‌های دیجیتال را به سهولت امکان پذیر می‌کند. همچنین از قراردادهای هوشمند پشتیبانی می‌کند و می‌تواند انواع مختلفی از برنامه‌های غیرمتمرکز (dApps) را اجرا کند. شبکه اتریوم غیرمتمرکز است و در برابر هر نوع سانسور یا خرابی بسیار مقاوم است.

وب‌سایت رسمی اتریوم، این پلتفرم را به عنوان بازاری برای خدمات مالی، بازی‌ها و سایر برنامه‌ها معرفی می‌کند که همگی بر روی بلاکچین طراحی شده‌اند تا به صورت غیرمتمرکز توسط قراردادهای هوشمند پشتیبانی و اجرا شوند. رمزارز بومی آن اتر نام دارد که با نماد ETH نشان داده می‌شود.

بلاکچین اتریوم بزرگترین اکوسیستم برای برنامه‌های غیرمتمرکز و نسخه سوم وب است، به ویژه در DeFi، NFT ها، رسانه های اجتماعی و بازی های بلاک چین این موضوع صدق می‌کند. این امر در هدایت بیشتر روندهای نوظهور در صنعت کریپتو، از امور مالی غیرمتمرکز و NFTها گرفته تا بازی برای کسب درآمد (Play-to-Earn) و متاورس، نقش به سزایی دارد.

اتریوم یا اتر (ETH) توکنی است که به طور خاص توسط بلاکچین اتریوم برای پرداخت تراکنش‌ها استفاده می‌شود. این توکن تقریباً مسئول تامین انرژی هر چیزی است که در شبکه رخ می‌دهد.

به‌طور پیش‌فرض، اتریوم از مکانیزم اجماع اثبات کار (PoW) استفاده می‌کند، اما شبکه به‌عنوان بخشی از به روزرسانی آینده تحت عنوان ارتقای اتریوم 2.0 به آرامی به سمت اثبات سهام (PoS) پیش می‌رود. ارتقای اتریوم 2.0 در دسامبر 2020 با راه اندازی زنجیره بیکن (Beacon Chain) آغاز شد.

این شبکه، برخلاف بیت کوین، مانند یک کامپیوتر غیرمتمرکز عمل می‌کند که به آن امکان پردازش محاسبات پیشرفته را می‌دهد. عملکرد محاسباتی اتریوم به این صورت است که توسعه دهندگان می‌توانند قراردادهای هوشمند را در شبکه بنویسند و مستقر کنند.

این قراردادهای دیجیتال به صورت خودکار در صورت برآورده شدن شرایط از پیش تعریف شده اجرا می‌شوند و ستون فقرات برنامه‌های غیرمتمرکز یا "DApps" را در شبکه تشکیل می‌دهند.

شبکه اتریوم در سال 2015 راه‌ اندازی شد. با این حال از سال 2017 بود که توجه گسترده‌تری را به خود جلب کرد. در آن سال، این شبکه به پلتفرم غالب برای راه‌اندازی توکن‌های جدید تبدیل شد که به افزایش قیمت ETH به بیش از 1400 دلار در طول بازار ارز دیجیتال 2017 کمک کرد.

اخیراً، اتریوم اصلی‌ترین بلاکچین بوده است که از بخش مالی غیرمتمرکز در حال ظهور پشتیبانی می‌کند. به عنوان مثال، تعداد فزاینده‌ای از DApp‌ها که امکان دسترسی بدون مجوز به میزبانی از خدمات مالی را فراهم می‌کنند. این پذیرش همچنین تأثیر مثبتی بر قیمت اتریوم داشته است.

استخراج اتریوم

یکی از موارد بحث‌برانگیز در سال 2021، ادغام اتریوم و انتقال آن به شبکه اثبات سهام بود. اتریوم از ابتدا با مکانیزم اثبات کار به وجود آمده‌بود. در این مکانیزم اجماع، ماینرها به کمک دستگاه‌های محاسباتی، معادلات سخت و پیچیده‌ای را حل می‌کنند و از این طریق تراکنش‌های تازه در شبکه انجام می‌شوند. با انجام تراکنش‌های تازه، بلاک‌های جدید به وجود می‌آیند و از این طریق بلاک‌چین گسترش می‌یابد. با ایجاد بلاک‌های جدید، شبکه به ماینرها به دلیل همکاری و مشارکتشان پاداش می‌دهد و ماینرها توکن اتر جایزه می‌گیرند.

اما با انتقال اتریوم به شبکه اثبات سهام، دیگر ماینرها کارایی ندارند، بلکه ولیدیتورها در شبکه بلاک‌های جدید را ایجاد می‌کنند. ولیدیتورها در فرایند استیکینگ یا سپرده‌گذاری ارزهای دیجیتال، ارزهای اتر خود را در استخرهای استیکینگ سپرده‌گذاری کرده و به صورت نوبتی، تراکنش‌ها را تایید می‌کنند. این کار هم از مصرف برق می‌کاهد و هم باعث غیرمتمرکز شدن شبکه اتریوم می‌شود.

 

آینده اتریوم

ادغام اتریوم یکی از مراحل ارتقای شبکه اتریوم بود. ارتقای شبکه اتریوم برنامه‌ای بلندمدت و چندساله است که می‌خواهد اتریوم را به شبکه‌ای کاراتر تبدیل کند. در فرایند ادغام، مکانیزم اثبات کار به اثبات سهام منتقل شد. این کار باعث کم شدن مصرف انرژی شبکه و سازگاری بیشتر آن با محیط زیست شد. در مراحل بعدی ارتقای شبکه اتریوم، قرار است سرعت آن افزایش یابد.

همانطور که می‌دانید یکی از مشکلات بزرگ اتریوم، پایین بودن سرعت معاملات آن است. یعنی تعداد تراکنشهایی که در ثانیه انجام می‎‌شود نسبت به سیستم‌های پرداختی عادی و بانکها بسیار کمتر است. اما با ارتقای اتریوم و اجرای شاردینگ، سرعت تراکنش‌ها در ثانیه بسیار بالاتر می‌رود و اتریوم به شبکه‌ای مناسب و کم هزینه برای انجام تراکنش‌ها تبدیل می‌شود.

 

رشد قیمت اتریوم

اتریوم سفر خود را با قیمتی کمتر از یک دلار شروع کرد، اما کم کم اوج گرفت و در طول عمر کوتاه خود رشد زیادی را تجربه کرد. روند قیمتی اتریوم در طول این سالها صعودی بوده‌است و در بازار گاوی سال 2021 تا بالای 4 هزار و پانصد دلار هم رسید. سال 2018 یکی از سالهای شاخص برای قیمت اتریوم بود، در این سال برای اولین بار قیمت اتریوم هزار دلار را رد کرد اما با ریزشی دوباره مواجه شد.

در سال 2022 نیز، با وجودی که تمام ارزهای بازار در زمستانی سرد به سر می‌بردند، اما با خبر ادغام اتریوم در اواخر تابستان، دوباره رشد قیمت اتریوم آغاز شد. قیمت اتریوم در این سال از حدود هزار دلار به 2000 دلار رسید و ادغام اتریوم هم به شبکه اثبات سهام اتفاق افتاد. در سالهای آینده و با در نظرگرفتن ارتقای جدید اتریوم و افزایش سرعت آن، احتمالا این روند قیمتی رو به بالا ادامه خواهد داشت. چرا که اتریوم از فاندامنتال و بنیاد قوی‌ای برخوردار است و یکی از ارزهای انقلابی و مهم بازار است.

 

بالاترین قیمت اتریوم در تاریخ

سقف قیمتی اتریوم، در ماه نوامبر سال 2021 اتفاق افتاد، زمانی که همه ارزهای دیجیتال در یک رالی قیمتی در حال افزایش و صعود بودند. در این زمان قیمت اتریوم به بیشتر از 4400 دلار رسید. با این حال بعد از این بازار صعودی، در اوایل سال 2022، بازار وارد فاز خرسی شد و قیمت اتریوم تا 1000 دلار کاهش پیدا کرد.

 

تحلیل اتریوم

برای تحلیل اتریوم باید هم تحلیل تکنیکال و هم تحلیل فاندامنتال آن را در نظر گرفت. اتریوم به عنوان یکی از بنیادی‌ترین ارزهای بازار، همیشه توانسته در صدر اخبار بماند و سرمایه‌گذاران و تریدرها را با ابداعات خود غافلگیر کند. بسیاری از ارزهای حاضر در بازار ارزهای دیجیتال، در حال تقلید قابلیت‌های اتریوم هستند و سعی می‌کنند نسخه‌ای بهتر از آن باشند. به همین دلیل دانستن تحلیل بنیادی اتریوم بسیار مهم است و اینکه در آینده قرار است چگونه توسعه یابد.

 

اخبار اتریوم

در بخش خبر فوری صرافی ارز دیجیتال بیت‌برگ، می‌توانید اخبار مربوط به اتریوم را در کنار دیگر ارزهای دیجیتال دنبال کنید. خبر فوری سعی دارد تا شما را در جریان اخبار روز ارزهای دیجیتال بگذارد تا از اتفاقات مهم بازار عقب نمانید.

 

ابزار تحلیل اتریوم

در تحلیل تکنیکال اتریوم، اندیکاتورهای مختلفی وجود دارد که می‌توانید به کمک آنها اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال را تحلیل کنید. علاوه بر اندیکاتورهای تحلیل تکنیکال، به لطف بلاک‌چین، اندیکاتورهای آنچین یا روی زنجیره نیز می‌توانند اطلاعات مناسبی را برای تحلیل اتریوم در اختیار شما قرار دهند. چون همه چیز روی بلاک‌چین شفاف  و مشخص است، در نتیجه می‌توان اطلاعات تراکنش‌ها را دسته‌بندی و بررسی کرد و فضای بازار را براساس آنها تحلیل کرد.

خرید اتریوم

ارز دیجیتال اتریوم یکی از ارزهای مهم و پرمعامله بازار است. به دلیل محدودیت‌های بین‌المللی، صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی بهترین انتخاب، برای خرید اتریوم به شمار می‌آیند. صرافی ارز دیجیتال بیت برگ، محیطی ساده و کاربردی را برای شما فراهم کرده تا بتوانید اتریوم خود را به صورتی امن و سریع و با بهترین قیمت خریداری کنید. برای خرید اتریوم در صرافی بیت برگ، کافیست ابتدا ثبت نام و سپس احراز هویت کنید. پس از طی این مراحل می‌توانید با کمترین کارمزد و در سریع‌ترین زمان، سفارش خرید اتریوم خود را ثبت کرده و پس از پرداخت وجه، آن را در کیف پول خود دریافت کنید. صرافی بیت برگ یک صرافی OTC است، یعنی هیچ گاه اتریوم خریداری شده را نزد خود نگه نمی‌دارد و سریعا به کیف پول شما منتقل می‌کند. در نتیجه دارایی دیجیتالی شما همیشه امن می‌ماند و خطری آن را تهدید نخواهد کرد.

فروش اتریوم

فروش اتریوم در صرافی بیت برگ به صورت سریع و با بهترین قیمت صورت می‌گیرد. برای فروش اتریوم، مقدار اتریوم مورد نظر خود را به آدرس صرافی منتقل می‌کنید و پس از انجام سفارش، مبلغ فروش به صورت آنی به کیف پول ریالی شما واریز می‌شود. واریز از کیف پول ریالی به حساب بانکی نیز، در بیش از 10 بانک طرف قرارداد، به صورت آنی انجام می‌شود. فروش اتریوم در صرافی بیت برگ برای شما هزینه‌ای ندارد و کارمزد فروش اتریوم در بیت برگ رایگان می‌باشد. تهدید نخواهد کرد.

تبدیل اتریوم

خرید و فروش اتریوم در بیت برگ به صورت ریالی است، اما با سرویس تبدیل ارز، می‌توانید اتریوم خود را به هر ارز دیگری تبدیل کنید. با این سرویس کارمزد کمتری می‌پردازید و ارز ریال را به عنوان واسطه حذف می‌کنید. به عنوان مثال برای تبدیل اتریوم به تتر، نیاز نیست که ابتدا اتریوم خود را بفروشید و با پول فروش آن تتر خریداری کنید، بلکه به صورت مستقیم، اتریوم خود را به تتر تبدیل می‌کنید. امکان تبدیل بیت کوین به ده ها ارز دیجیتال وجود دارد و هزینه معاملات شما بسیار پایین آمده است. کارمزد تبدیل اتریوم بابت هر معامله 0.2 درصد کارمزد تبدیل + کارمزد شبکه می باشد.

کیف پول اتریوم

برای ذخیره اتریوم، گزینه‌های زیادی پیش روی شماست. صرافی بیت برگ برای حفاظت از اتریوم شما، آن را نزد خود نگه نمی‌دارد و به کیف پول شما انتقال می‌دهد. کیف پول‌های مختلفی در بازار وجود دارند و می‌توانید براساس نیاز و موارد استفاده خود از آنها استفاده کنید. کیف پول‌های نرم‌افزاری اتریوم مانند تراست ولت، یکی از گزینه‌های بسیار مورد استفاده و با امنیت بالا برای نگهداری و جا به جایی اتریوم است. تراست ولت رایگان است و برای استفاده از آن هزینه‌ای پرداخت نمی‌کنید. کیف‌پول‌های سخت افزاری اتریوم نیز، امن‌تر هستند، اما برای داشتن آنها باید هزینه پرداخت کنید. هیچ گاه اتریوم خود را در کیف پول‌های صرافی‌ها که به عنوان کیف پول گرم نیز شناخته می‌شوند، ذخیره نکنید. با این کار اختیار دارایی خود را به صرافی‌ها می‌سپارید و ریسک از دست رفتن دارایی شما بالا می‌رود.

قیمت اتریوم

قیمت اتریوم در بازار ارزهای دیجیتال به عوامل مختلفی بستگی دارد. عوامل مهم فاندامنتال، اقتصادی و سیاسی در نوسان قیمتی اتریوم تاثیرگذارند. یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیرگذار در قیمت اتریوم، میزان عرضه و تقاضاست. با بالاتر رفتن عرضه اتریوم قیمت آن کاهش می‌یابد و برعکس. برای اطلاع از قیمت اتریوم و تاریخچه قیمتی آن، می‌توانید از سرویس قیمت لحظه‌ای بیت برگ استفاده کنید و قیمت اتریوم را به صورت تتری و ریالی دنبال کنید. همچنین سرویس گوش به زنگ بیت برگ این امکان را برای شما فراهم آورده تا محدوده‌های مهم قیمتی اتریوم را مشخص کنید و از رسیدن قیمت به این محدوده‌ها باخبر شوید.
سوالات متداول

از کجا اتریوم بخرم؟

بیت برگ اولین صرافی آنلاین خرید و فروش ارزهای دیجیتال بدون واسطه در ایران است، شما می‌توانید به راحتی با طی فرایند خرید در بیت برگ، اتریوم بخرید.

تفاوت اتریوم و بیت کوین چیست؟

اتریوم سقف مشخصی برای استخراج ندارد، در حالی که بیت کوین تنها تا سقف ۲۱ میلیون واحد استخراج می‌شود. اما کارمزد شبکه اتریوم کمتر از بیت کوین بوده و سرعت انجام تراکنش ها بالاتر است.

منظور از توکن اتریومی چیست؟

توکن ها برنامه های مستقلی هستند که بلاکچین اختصاصی ندارند. توکن های اتریومی از بلاکچین اتریوم برای ذخیره ارزش و انجام تراکنش استفاده می‌کنند.

اتریوم توسط چه کسی ساخته شد؟

در سال 2013، یک برنامه نویس کامپیوتری 19 ساله (و یکی از بنیانگذاران مجله بیت کوین) به نام ویتالیک بوترین، مقاله‌ای منتشر کرد که در آن یک بلاکچین بسیار انعطاف پذیر را پیشنهاد کرد که می‌تواند تقریباً هر نوع تراکنشی را پشتیبانی کند. در سال 2014، Vitalik به همراه تیمی از بنیانگذاران از جمله Gavin Wood، سرمایه‌گذاری جمعی برای توسعه پروتکل اتریوم را با فروش 18 میلیون دلار توکن‌، قبل از راه‌اندازی فراهم کردند. در سال 2015، اولین نسخه عمومی بلاکچین اتریوم در ماه ژوئیه راه اندازی شد و عملکرد قراردادهای هوشمند در بلاکچین اتریوم شروع به گسترش کرد.

اتریوم چگونه کار می‌کند؟

برنامه‌های مبتنی بر اتریوم با استفاده از نوآوری کلیدی آن یعنی «قراردادهای هوشمند» ساخته می‌شوند. قراردادهای هوشمند مانند قراردادهای کاغذی معمولی، شرایط یک توافق را بین طرفین تعیین می‌کنند اما برخلاف قراردادهای قدیمی، قراردادهای هوشمند بدون اطلاع از هویت طرفین معامله و بدون واسطه به طور خودکار زمانی اجرا می شوند که شرایط برآورده شوند.

بیت کوین و اتریوم با هم چه تفاوتی دارند؟

اتریوم مانند بیت کوین یک پروژه متن باز است که تحت مالکیت یا اداره یک فرد واحد نیست. هر کسی با اتصال به اینترنت می‌تواند یک نود را در شبکه اتریوم اجرا کند یا با شبکه تعامل داشته باشد. با این حال، اتریوم در توانایی ساخت و اجرای قراردادهای هوشمند با بیت کوین متفاوت است. قراردادهای هوشمند اکوسیستم وسیعی از برنامه‌های کاربردی را مانند استیبل کوین‌های الگوریتمی (که توسط قرارداد هوشمند به دلار متصل می‌شوند)، برنامه‌های مالی غیرمتمرکز (که در مجموع به نام DeFi شناخته می‌شوند) و سایر برنامه‌های غیرمتمرکز (یا dapps) در اتریوم فعال می‌کنند. مانند بیت کوین، اتریوم توسط یک شبکه جهانی از رایانه‌ها به نام «ماینرها» که تراکنش‌ها را پردازش و تأیید می‌کنند، محافظت می‌شود. با این حال بر خلاف بیت کوین، اتریوم قصد دارد استخراج را به طور کامل متوقف کند و در نهایت به مکانیزمی به نام «اثبات سهام» تغییر کند.

استخراج اتریوم به چه صورت انجام می‌شود؟

امروزه هرکسی که پردازنده گرافیکی قدرتمندی دارد می‌تواند اتریوم را روی رایانه خود استخراج کند، اما ممکن است سودآور نباشد. ماینینگ اتریوم قرار است در سال 2022 به نفع فناوری به نام اثبات سهام متوقف شود. اثبات سهام اتریوم توسط یک شبکه جهانی اعتبارسنجی که نرم‌افزار اتریوم را اجرا می‌کند انجام می‌شود که در آن با اشتراک گذاشتن مقدار معینی از توکن‌های اتریوم تراکنش‌های شبکه پردازش و امنیت شبکه تامین می‌شود. پس از تکمیل این به روزرسانی هر کسی که دارای توکن ETH و رایانه‌ای است که شرایط لازم را دارد می تواند اعتبارسنج شبکه شود.

ماشین مجازی اتریوم (EVM) چیست؟

قلب بلاکچین اتریوم به عنوان ماشین مجازی اتریوم (EVM) شناخته می‌شود که بخشی از پروتکل است که تراکنش‌ها را اجرا می‌کند. EVM یک ماشین مجازی کامل تورینگ است که دارای یک زبان خاص " EVM bytecode " است که معمولاً در یک زبان سطح بالاتر به نام Solidity نوشته می‌شود. هر عملیات روی EVM نیازمند قدرت محاسباتی و حافظه است.

کارمزدها در شبکه اتریوم به چه صورت می‌باشد؟

اپراتورهای نودهای اتریوم و ماینرها منابع ماشین مجازی اتریوم را در ازای دریافت کارمزد در اختیار توسعه دهندگان اپلیکیشن و کاربران شبکه قرار می‌دهند. عملیات مختلف به مقادیر متفاوتی کارمزد نیاز دارند و کاربر می‌تواند تعیین کند که برای هر عملیات چقدر حاضر است کارمزد بر حسب ETH بپردازد. هر تراکنش همچنین دارای محدودیت کارمزد برای جلوگیری از حملات ناشی از بارگذاری بیش از حد بلاک‌ها بوده که می تواند تولید بلاک را کاهش دهد.

تراکنش‌های اتریوم را در کدام مرورگرهای بلاکچینی می‌توان بررسی کرد؟

تراکنش‌های اتریوم تحت شبکه اتریوم (‌ETH) را می‌توان در مرورگر بلاکچینی Etherscan بررسی کرد.

پلتفرم اتریوم چه استانداردهایی دارد؟

قراردادهای هوشمند در این شبکه تحت استاندارد ERC20 اجرا می‌شوند. استاندارد دیگر شبکه اتریوم ERC721 است که برای صدور توکن‌های غیرمثلی (NFTها) کاربرد دارد. به طور کلی این استانداردها نحوه ایجاد و استفاده از توکن‌ها را مشخص می‌کند.

بهترین کیف پول برای نگهداری اتریوم (ETH) و توکن‌های تحت شبکه اتریوم کدام است؟

تحقیق و انتخاب کیف پول به عهده خودتان است و بیت برگ توصیه‌ای در این باره ندارد اما می‌توان از تراست ولت برای نگه‌داری این ارز استفاده کرد. در هر صورت خودتان نیز تحقیق داشته باشید چرا که مسئولیت انتخاب کیف پول به عهده خودتان است. توجه داشته باشید که اکثر کیف پول‌ها از اتریوم تحت شبکه خودش پشتیبانی می‌کند اما نسخه اسمارت‌چینی (BEP20) آن را می‌توان در تراست ولت نگهداری کرد.

قیمت اتریوم (ETH) در بیت برگ چگونه تعیین می‌شود؟

قیمت اتریوم (ETH) همانند سایر ارزهای رایج دنیا نوسان دارد با این تفاوت که قیمت آن را نهاد، سازمان و یا دولتی تعیین نمی‌کند بلکه میزان عرضه و تقاضای کاربران تنها معیار تعیین کننده قیمت اتریوم (ETH) است. در بیت برگ معیار قیمت گذاری، قیمت لحظه ای معاملات در صرافی بین المللی بایننس است.

زمان دریافت اتریوم (ETH) در بیت برگ چقدر است؟

در خرید اول بنا به دستور پلیس فتا، ارسال اتریوم (ETH) در اولین سفارش خرید شما پس از ۲۴ ساعت از زمان خرید شما صورت می پذیرد، این محدودیت تنها برای خرید اول بوده و در خرید های بعدی پس از ثبت خرید، اتریوم (ETH) بصورت آنی ارسال می‌گردد. در خرید دوم به بعد، واریز اتریوم (ETH) در لحظه به صورت آنی حتی در ایام تعطیل به کیف پول شما انجام می‌شود.

رمز ارزهای مشابه اتریوم

رمز ارزهای زیر عملکردی مشابه اتریوم دارند

بیت گپ

نظرات خود را با دیگران به اشتراک بگذارید


بیت برگAll rights reserved - © Copyright 2023